Związki chemiczne wodoru z innymi pierwiastkami nazywa się wodorkami. Ze względu na rodzaj wiązań w wodorkach można wyróżnić trzy ich grupy: wodorki z wiązaniami jonowymi, z wiązaniami kowalencyjnymi i wodorki metaliczne, gdzie w przestrzennej sieci metalu atomy wodoru mają miejsca śródwęzłowe. Istnieje bardzo wiele związków wodoru z węglem, są to związki organiczne zwane węglowodorami. Występują następujące węglowodory: alifatyczne - łańcuchowe i cykliczne, gdzie połączone ze sobą atomy węgla tworzą pierścień. Wśród cyklicznych wyróżnia się węglowodory alicykliczne i aromatyczne.
Wodorek cyrkonu 98% [7704-99-6] to biały, krystaliczny związek chemiczny stosowany głównie jako odczynnik w laboratoriach chemicznych. Jest używany do syntezy organicznej oraz w analizie chemicznej do wykrywania niektórych związków.
Wodorek hafnu jest to związek chemiczny o wzorze HfH, stosowany głównie jako odczynnik chemiczny w laboratoriach do różnego rodzaju analiz chemicznych. Posiada czystość 99,5% lub wyższą i jest stosunkowo stabilny chemicznie.
Wodorek tytanu(II) jest białym lub szarym proszkiem o czystości 99%. Jest stosowany jako odczynnik chemiczny w laboratorium do różnych reakcji chemicznych, w tym do syntezy organicznej i innych procesów badawczych.