wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » FAQ - często zadawane pytania

FAQ - często zadawane pytania

Co to są odczynniki chemiczne?
Odczynniki chemiczne to mieszaniny lub związki chemiczne, które wykorzystuje się do wywołania reakcji chemicznej lub sprawdzenia czy dojdzie do reakcji. Zajście reakcji świadczy o obecności w układzie substancji, z którą odczynnik przereagował. Odczynniki chemiczne są używane w laboratoriach do prac badawczych, w preparatyce, do dokonywania pomiarów. Mogą mieć też zastosowanie przemysłowe, gdy wykorzystuje się je do produkcji na niewielką skalę.

Jakie są odczynniki chemiczne?
Jako przykłady odczynników chemicznych można wymienić: odczynnik Grignarda, odczynnik Fehlinga, odczynnik Tollensa, odczynnik Fentona, odczynnik Collinsa. Substancja nie musi jednak mieć w nazwie słowa "odczynnik”, aby być odczynnikiem chemicznym. Związki chemiczne różnego rodzaju mogą być odczynnikami chemicznymi, są to na przykład: sole, kwasy, wodorotlenki, alkohole.

Gdzie mogę kupić odczynniki chemiczne?
Współcześnie odczynniki chemiczne są dostępne w profesjonalnych sklepach internetowych specjalizujących się w sprzedaży tych substancji. Mają one w ofercie bardzo wiele różnych odczynników chemicznych o wysokiej jakości. Niektóre odczynniki można też nabyć w sklepach zaopatrujących laboratoria oraz od przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą materiałów wykończeniowych.

Co oznacza skrót: cz oraz czda?
Skróty "cz” i "czda” opisują stopień czystości odczynnika. Odczynniki czyste oznacza się skrótem "cz”. Określa się tak odczynniki zawierające 99-99.9% głównej substancji. Stosowane są w pracach laboratoryjnych. Natomiast skrót "czda” stosuje się do odczynników czystych do analizy. Mają one większy stopień czystości niż odczynniki czyste, ich czystość zawiera się w granicach 99.9-99.99%. Są wykorzystywane do analiz jakościowych oraz ilościowych.

Jakie są stopnie czystości odczynników chemicznych?
Najistotniejszą klasyfikacją odczynników jest klasyfikacja ze względu na czystość. Można wymienić następujące stopnie czystości:
- odczynniki techniczne (określane skrótem "techn.”) – zanieczyszczenia stanowią od 1 do 10% odczynnika. Odczynniki techniczne najczęściej powstają w wyniku syntezy przemysłowej.
- odczynniki czyste (cz.) – zawierają od 0,1 do 1% zanieczyszczeń. Ten stopień czystości ma pozwolić na wykorzystanie odczynników czystych do standardowych prac w laboratorium. 
- odczynniki czyste spektralnie (spektr.cz.) –  służą do wykonywania analiz spektralnych, na przykład HPLC. Główna substancja zawiera się w przedziałach 99.999-99.9999%.
- odczynniki czyste do analizy (czda.) – stopień zanieczyszczenia wynosi od 0,01 do 0,1%. Są wykorzystywane do wykonywania analiz jakościowych i ilościowych. 
- odczynniki chemicznie czyste (ch.cz.) – są to odczynniki o wysokim stopniu czystości, zawierają główną substancję w przedziale 99.99-99.999%. Bardzo wysoka jakość tych odczynników pozwala spełnić wymogi specjalistycznych zastosowań w laboratorium. Stopień zanieczyszczenia jest znikomy. 

Czy odczynniki chemiczne można spożywać?
Odczynniki chemiczne nie są przeznaczone do spożycia. Wykorzystywane są w pracy laboratoryjnej, a nie jako produkty spożywcze. Ewentualne przyjęcie odczynników drogą pokarmową może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Do czego służą odczynniki chemiczne?
Celem użycia odczynnika chemicznego w laboratorium jest wywołanie określonej reakcji chemicznej, sprawdzenia jakie substancje są zawarte w badanym układzie. Odczynniki chemiczne znajdują zastosowanie w pracach badawczych, w preparatyce, analizach chemicznych. Mogą być też czasem wykorzystywane do produkowania innych substancji.

Przejdź do strony głównej
payu

Wszystkie prawa zastrzeżone - Odczynniki chemiczne POL-AURA - 2024
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu