wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Sodu wodorotlenek – podstawowa zasada i odczynnik chemiczny w laboratorium

Sodu wodorotlenek – podstawowa zasada i odczynnik chemiczny w laboratorium

Data dodania: 25-04-2022
Sodu wodorotlenek (inaczej soda kaustyczna, ług sodowy) to nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorotlenków zaliczany do najsilniejszych zasad o masie molowej 40 g/mol. W postaci stałej wyglądem przypomina białą substancję o strukturze krystalicznej. Ma właściwości higroskopijne, dlatego zaleca się przechowywać go w szczelnie zamkniętych pojemnikach.


    Wodorotlenek sodu wystawiony na działanie powietrza będzie reagował z dwutlenkiem węgla, tworząc węglan sodu. Wodorotlenek sodu bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, wydzielając przy tym znaczne ilości ciepła, w efekcie czego powstaje żrący ług sodowy – bezbarwna, bezzapachowa i niepalna ciecz, która reaguje z kwasami, tlenkami niemetali i wodorotlenkami amfoterycznymi, tworząc sole sodowe.

Zastosowanie

    Wodorotlenek sodu ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Roczna światowa produkcja wodorotlenku sodu wynosi nawet 60 milionów ton. Jest powszechnie stosowany do produkcji mydła oraz udrażniania rur kanalizacyjnych. Zastosowanie znalazł przy produkcji sztucznego jedwabiu, detergentów, barwników, papieru, gumy oraz rafinacji ropy naftowej. Stosuje się go również przy wytwarzaniu leków np. polopiryny oraz kwasu salicylowego. 
    W przemyśle spożywczym wykorzystywany jest jako regulator kwasowości E524. Wodorotlenek sodu spożywany w śladowych ilościach znajdujących się w produktach spożywczych jest bezpieczny dla zdrowia. Posiada nadawany przez FDA (ang. Food and Drug Administration) status GRAS (ang. Generally Recognized As Safe), czyli substancji powszechnie uznawanej za bezpieczną w warunkach jej zamierzonego użycia.

Informacje o zagrożeniach 

    Toksyczność wodorotlenku sodu zależy od stężenia roztworu oraz czasu jego kontaktu z tkanką. Wodorotlenek sodu wykazuje silne właściwości żrące i drażniące. Powoduje ból i łzawienie oczu, uczucie pieczenia w jamie nosowo-gardłowej, przełyku, żołądku, często wymioty zawierające krew. Przy kontakcie ze skórą mogą występować ból, zaczerwienienie, zapalenie skóry oraz pęcherze. 

Identyfikacja substancji - sodu wodorotlenek
alt
Wzór chemiczny: NaOH
Synonimy: soda kaustyczna, ług sodowy
Postać fizyczna: biała higroskopijna substancja stała występująca pod różnymi postaciami np. biały proszek, pestki, płatki, mikrogranulki
Masa molowa: 40 g/mol
Gęstość: 2,1 g/cm³
Temperatura topnienia: 318,4 °C
Temperatura wrzenia: 1390°C
Numer CAS: 1310-73-2
PubChem: 14798
ADR: UN 1823

Gdzie kupić wodorotlenek sodu?

    Na naszej stronie internetowej posiadamy szeroki wybór wodorotlenku sodu w zależności od stężenia roztworu, producenta lub postaci fizycznej. W swojej ofercie posiadamy wodorotlenek sodu w formie płatków, pestek oraz mikrogranulek. Wodorotlenek sodu w formie płatków zdecydowanie szybciej i efektywniej rozpuszcza się wodzie w porównaniu z granulkami. Pełną ofertę znajdziesz na naszej stronie internetowej, wpisując numer CAS substancji tj. 1310-73-2 w naszą wyszukiwarkę odczynników chemicznych umieszczoną na górze strony.

Sodu wodorotlenek - szczególnie polecamy

- w formie stałej:

Sodu wodorotlenek min. 99%, pestki, CZDA [1310-73-2]

Sodu wodorotlenek mikrogranulki, CZDA [1310-73-2]

Sodu wodorotlenek min. 98%, płatki, CZ [1310-73-2]


- w postaci roztworów mianowanych i odważki analityczne:

SODU WODOROTLENEK 0,1 MOL/L roztwór mianowany

SODU WODOROTLENEK 0,1 MOL/L odważka analityczna 

SODU WODOROTLENEK 1 MOL/L roztwór mianowany 

SODU WODOROTLENEK 1 MOL/L odważka analityczna Przejdź do strony głównej
payu

Wszystkie prawa zastrzeżone - Odczynniki chemiczne POL-AURA - 2022
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu